Keď vás ruinuje elektrina

Máte chuť zapchať zásuvku vlastnými prstami, keď si s hrôzou v očiach preštudujete účet za elektrinu? Žijete v domnienke, že vám v elektrárňach nastavili hrozivé zálohy a aj napriek tomu na konci zúčtovacieho obdobia doplácate? Nemusíte sa vracať späť na stromy alebo žiť pri sviečkach. Držte sa našich rád a rozchoďte svoju vybitú peňaženku drobnými krôčikmi.

 

Porovnávajte

Skôr než začnete všetku vinu hádzať na svoju hlavu, skúste si všetko poriadne spočítať a porovnať ponuky na trhu. Existuje elektráreň, s ktorou to bude omnoho viac iskriť? Nedostávate málo muziky za veľa peňazí? Prejdite účty za elektrinu z minulého roku a odhadnite možné čiastky na ten nadchádzajúci. Oprášte kalkulačku a rozbehnite pri pohári vínka taký malý účtovnícky večer.

Kupujte menších žrútov

Chápeme, vaša domácnosť je určite úplne vybavená a akurát nemáte v pláne nahrádzať všetky spotrebiče. To by vašej peňaženke asi moc neprospelo. Ale až na to príde a budete musieť napríklad investovať do novej práčky, radšej si priplaťte a zaobstarajte novší a úspornejší model. Takáto investícia sa vám v účtoch niekoľkokrát vráti. Rovnako ako politika štátu i politika domácnosti musí myslieť na budúcnosť, nielen na dnešok.

Vypínajte

A pokiaľ vaše zariadenie nemá spínač k úplnému vypnutiu, pripojte ho k predlžovačke, ktorá sa vypnúť dá. Pozor tiež na nabíjačky na telefón – pokiaľ sú zapojené a akurát nenabíjajú, elektrina nimi preteká von ako povoleným kohútikom. 

Nebuďte chladný ohľadom chladničiek

Akýkoľvek chladiaci prístroj by mal byť čo najďalej od radiátorov, priameho slniečka alebo ďalších iných spotrebičov, ktoré môžu hriať. Zariadenie postavte aspoň 5 cm od steny, aby dochádzalo k správnej cirkulácii vzduchu. Teplotu chladničky stačí nastaviť na 7°C, mraznička zase nemusí makať na viac než -18°C. Nenechávajte chladiace zariadenie príliš dlho otvorené, nie je to výkladná skriňa ani šatník. Teplo vnikne dovnútra ako nenásytný pahltník a peniaze sa zase pretiahnu škárou von skôr, ako poviete švec.

Posvieťte si na to

Najskôr nájdite vo svojom byte najlepšie miesto na umiestnenie svetiel. Pomôže tiež, keď vymaľujete svetlejšou farbou. Svetlo sa lepšie odráža a o to menej žiaroviek budete potrebovať. Vymeňte klasické gule za LED žiarovky. Nainštalujte spínač, ktorý vie stlmiť svetlo podľa potreby. Nie vždy sa u vás musí svietiť ako na stanici a vy tak ľahkým pohybom nájdete krásny kompromis pre vaše lúštenie krížoviek a zaspávanie pri televízore v réžii vašej polovičky.

Nenechajte rúru hriať zbytočne

Keď už rúru zapnete, upečte v nej, čo sa dá. Akonáhle dosiahne svoju najvyššiu teplotu, môžete ju v kľude vypnúť už 10 minút pred koncom pečenia, pretože za tú dobu nestihne vychladnúť a stále ide. A pokiaľ to akurát nie je nutné, použite miesto nej radšej mikrovlnku alebo toustovač. Rúru tiež ideálne nepredhrievajte a snažte sa už samotný proces zapínania zakomponovať do pečenia.

Sporte so sporákom

 

Pokiaľ je to možné, siahnete po hrncoch s čo najmenším priemerom. Klaďte ich potom na variče, ktoré sú buď rovnako veľké či ideálne menšie. Nechcete predsa spáliť uši alebo nechať teplo utekať ku stropu, nie? Pokrievku neskladajte skôr, než to bude nutné. Bez krytu totiž stratíte až o 2/3 energie viac. Pokiaľ varíte ryžu, použite primerané množstvo vody. Keď to prepísknete, o to dlhšie budete čakať, než sa ohreje. Ak vlastníte elektrickú varnú kanvicu, predhrejte vodu v nej.              

Ušetriť môžete tiež pri ďalších spotrebičoch

Umývačku zapínajte, pokiaľ do nej nasúkate čo najväčšie množstvo riadu. To isté platí pri práčke – nezapínajte plný program, pokiaľ periete jednu ponožku. Skúste vetrať miesto predraženej klimatizácie. Nastavte šetriče obrazoviek na počítačoch. Šetrite peniaze, šetrite seba, šetrite planétu a bude lepšie.

 

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Dátum a sviatok

Jednoduchá hypotekárna kalkulačka

Zadajte akú chcete pôžičku, na koľko rokov,
pri akom úroku a kalkulačka spočíta mesačnú
platbu.


 


%

   

   

Počasie

Počasí

Hypotekárna kalkulačka

Zadajte akú chcete pôžičku, na koľko rokov,
pri akom úroku a kalkulačka spočíta mesačnú
platbu.


 

 

 
0%85 %100%

 


%

   

   

      © 2017 - Robert IVAN Reality a financie
Digitální obchodník
Zpět nahoru