Ako na skvelú prezentáciu

Prezentácia. Či už sa jedná o školský projekt, predstavovaní nového produktu alebo napríklad firemných cieľov pre ďalší rok, skvelú prezentácií môžete veľa získať, ale tiež veľa stratiť. Naučte sa, ako nadchnúť svoje publikum a vzbudiť v ňom záujem, zvedavosť, odhodlanie a túžbu. Stačí sa držať pár základných odporúčaní, vďaka ktorým posuniete vašej prezentáciu na novú úroveň.

Príprava

Dôkladná príprava je základ, nesnažte sa variť z vody. Steve Jobs kedysi uviedol, že vytvorenie skvelej hodinové prednášky zaberie v priemere 90 hodín a až jedna tretina času by mala byť venovaná práve príprave. Zožeňte si dostatočný počet podkladov, dôveryhodných zdrojov, sprievodných tabuliek, grafov, apod. Ideálne je, keď daný problém pochopíte do hĺbky a nájdete súvislosti v ďalších oblastiach, ktoré môžete následne ilustrovať. Rozmyslite si tiež základnú myšlienku celej prezentácie a štruktúru. Poslucháči si najviac obsahu zapamätajú vtedy, vytvoríte ak pútavý príbeh.

Tvorba prezentácie

Keď máte dostatok podkladov, prichádza čas na tvorbu samotnej prezentácie. Či už ju budete robiť v PowerPointe či inom editore, zabudnite na predpripravené šablóny. Je oveľa lepšie, keď si starostlivo premyslíte vlastný koncept a slidy si poskladáte sami. Je to aj výborná šanca, ako sa odlíšiť od ostatných, ale dávajte si pozor, nech sa v priebehu tvorby neodchýlim od pôvodného konceptu.

Z grafického hľadiska sa v celej prezentácii držte jedného štýlu písma a voľte vhodné pozadie, ktoré nebude text rušiť a odvádzať pozornosť poslucháča. Menej je viac. To rozhodne platí u množstvo textu. Prezentácia nie je eBook a počet slidov nie je nijako spoplatnený, nesnažte sa na ne vtesnať kapitolu románu. Pokiaľ si do prezentácie napíšete takmer zhodný text s tým, ktorý budete poslucháčom hovoriť, je to úplne zbytočné. Nielen, že sa ľudia budú v množstve texte strácať a začnú sa nudiť, ale počuje rovnakú vec dvakrát. Na slidy patrí iba základné heslá, ktoré budete ďalej rozvíjať.

Snažte sa udržať pozornosť publika a vzbudiť v nich zvedavosť. Môžu to byť rečnícke otázky alebo napríklad vhodne zvolené hlavné body v texte. Mali by ste v ľuďoch zažať pomyselný oheň poznanie, aby chceli vedieť viac. Pre udržanie pozornosti je vhodné prekladať slidy texte názornými obrázkami a videami, pomocou ktorých danú problematiku priblížite. Môžete vytvoriť aj jednoduchý kvíz a rôzne poslucháčov počas prezentácie zapájať otázkami, tipovačkami, apod.

Prednes

Nemenej dôležitou súčasťou prezentácie je jej správne podanie. Rozhodne sa neučte celý text naspamäť, ale majte pripravenú štruktúru so záchytnými bodmi, o ktorých chcete hovoriť. Ak bývate veľa nervózny, môžete sa naučiť úvodnú vetu dve, po ktorých sa budete cítiť lepšie, lebo už budete mať kúsok za sebou. Neznamená to však, aby ste sa na prednes nepripravovali. Vyskúšajte si celú prezentáciu niekoľkokrát nanečisto a dolaďte posledné detaily.

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Dátum a sviatok

Jednoduchá hypotekárna kalkulačka

Zadajte akú chcete pôžičku, na koľko rokov,
pri akom úroku a kalkulačka spočíta mesačnú
platbu.


 


%

   

   

Počasie

Počasí

Hypotekárna kalkulačka

Zadajte akú chcete pôžičku, na koľko rokov,
pri akom úroku a kalkulačka spočíta mesačnú
platbu.


 

 

 
0%85 %100%

 


%

   

   

      © 2017 - Robert IVAN Reality a financie
Digitální obchodník
Zpět nahoru