Vyznajte sa v poistení

Poistky sú nástrojom k zabezpečeniu náhodných a spravidla nepríjemných udalostí. Krádež, zničenie majetku, smrť, invalidita a ďalšie. To všetko sú veci, ktoré si nikto z nás nepraje, ale občas sa niekomu prihodia. Preto sú poistky bežnou súčasťou našich výdavkov. V tomto článku sa dozviete, ako mať poistky správne nastavené – aby ste neplatili zbytočne mnoho peňazí poisťovniam a aby Vám poisťovne v prípade škody zaplatili to, čo budete potrebovať.

Urobte si sami veľmi jednoduchú inventúru Vašich poistiek. Možno zistíte, že môžete ušetriť veľa peňazí. Najskôr si poďme vysvetliť, na čo vlastne poistky slúžia: Poistky by mali slúžiť na to, aby nám pomáhali v situáciách, ktoré by sme sami finančne nezvládli. Inventúra Vašich poistiek by mala začať práve týmto bodom:

Neplatíte za niečo zbytočne? Majte poistené len tie riziká, ktoré by ste sami finančne nezvládli. Strata strechy nad hlavou po povodni alebo požiari nás môže výrazne ekonomicky ohroziť. Rozbité okno ale zvládneme zaplatiť sami. Podobné to je pri životných a úrazových poistkách. Keď niekto po autonehode zostane invalidný, prichádza o budúce príjmy v hodnote desiatok stoviek alebo tisícov eur. Je to veľké riziko, ktoré sa oplatí mať poistené. Mnoho ľudí si platí poistky pre prípad drobných úrazov. Za zlomenú ruku 200 eur. Za desať stehov 100 eur. Takáto poistka môže stáť i 10 eur mesačne. A pritom toho moc nerieši. Zlomená ruka neohrozí Vašu finančnú kondíciu, s tým si poradíte sami. Pokiaľ by ste tých ušetrených 10 eur mesačne pravidelne investovali do akciového portfólia, získate na dvadsaťročnom horizonte takmer 3000 eur.

Zaplatia mi poisťovne v krízových situáciách? Mám poistenú nehnuteľnosť tak, aby som v prípade totálnej škody dostal peniaze na postavenie rovnakej nehnuteľnosti? Recept je jednoduchý. Pozrite sa do poistnej zmluvy, či je poistená na novú hodnotu. Ďalej odhadnite, koľko by dnes stála výstavba rovnakej nehnuteľnosti. Pokiaľ sa Váš odhad príliš nelíši od poistnej čiastky, je všetko v poriadku. Pokiaľ je v týchto čiastkach významnejší rozdiel, potom je možné, že platíte poistku zbytočne. Poisťovne v prípade škody môžu namietať podpoistenie – v prípade škody budú plniť v rovnakom pomere, ako je nová cena a výšku poistnej čiastky.

Máte životnú poistku? Na čo Vám slúži? Životná poistka by mala slúžiť primárne na to, aby zaistila Vašich blízkych, ktorí sú na Vás finančne závislí. Skúste si spočítať, koľko by Vašej rodine mesačne chýbalo v rodinnom rozpočte. Pokiaľ nemáte príjem, ktorý je nezávislý na Vašej práci (napr. príjem z prenájmu nehnuteľnosti), potom by poistná čiastka pre prípad smrti mala byť aspoň vo výške Vášho trojročného príjmu.

Koľko stojí Vaša poistka? Máte životnú poistku na 7000 eur za 100 eur mesačne? Takáto poistka Vás môže stáť významne menej. Môže stáť len 70 eur. A bude kryť rovnaké riziká. Môže stáť len 30 eur. Trikrát menej. A stále kryje rovnaké riziká. Rozdiel medzi prvou a poslednou variantou je 70 eur. Pokiaľ by ste tých ušetrených 70 eur pravidelne investovali do akciového portfólia, získate na dvadsaťročnom horizonte 33 tisíc eur.

Ušetrite na poistkách. Pokiaľ je to možné, zvoľte si vyššiu spoluúčasť. Už viete, že je dôležité poisťovať len dôležité riziká. Vyššou spoluúčasťou hovoríte poisťovni, že drobné škody zvládnete sami a s tými veľkými potrebujete pomôcť. Poisťovňa Vám za to ponúkne nižšiu sadzbu poistného.

Veľmi drahé a zbytočné poistenie. Niektorí ľudia platia poistku, z ktorej sa nikdy nemôže plniť. Sú to prípady, kedy pri dojednávaní poistky neoznámili poisťovni pravdivé informácie. Poisťovne si väčšinou nepreverujú pravdivosť informácií pri dojednávaní poistiek, ale až pri prípadnom plnení. A v poistných podmienkach je vždy ustanovenie o tom, že v prípade uvedenia nepravdivých informácií sa môže znížiť alebo odmietnuť plnenie. Takto dojednaná poistka je veľmi drahá a zbytočná. Nikdy sa z nej nebude plniť. Ako príklad možno uviesť poistenie pracovnej neschopnosti. Pri dojednaní je dôležité uviesť všetky súčasné i minulé zdravotné problémy. Pokiaľ sa dostanete do pracovnej neschopnosti napr. s ochorením pečene, poisťovňa si vyžiada výpis zo zdravotnej dokumentácie. A pokiaľ sa dozvie, že klient v mladosti prekonal žltačku, zrejme odmietne plniť.

TIP pre Vás: Prejdite si Vaše poistky a skontrolujte, či neplatíte veľmi drahé a zbytočné poistenie.

Poisťujte len to, čo nezvládnete vyriešiť sami. Poistite si všetky riziká, ktoré by ste finančne nezvládli. Všetky ostatné poistky starostlivo zvážte. V prípade, že si nebudete vedieť s niečím rady, poraďte sa s odborným konzultantom.

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Dátum a sviatok

Jednoduchá hypotekárna kalkulačka

Zadajte akú chcete pôžičku, na koľko rokov,
pri akom úroku a kalkulačka spočíta mesačnú
platbu.


 


%

   

   

Počasie

Počasí

Hypotekárna kalkulačka

Zadajte akú chcete pôžičku, na koľko rokov,
pri akom úroku a kalkulačka spočíta mesačnú
platbu.


 

 

 
0%85 %100%

 


%

   

   

      © 2017 - Robert IVAN Reality a financie
Digitální obchodník
Zpět nahoru