Vyznajte sa v úveroch

Úvery a pôžičky sú všade okolo nás. Každú chvíľu sme účastníkmi diskusií na tému požičiavať si peniaze alebo nie? Väčšinou je to staršia generácia, ktorá hovorí: „Nepožičiavaj si, kupuj si len to, na čo máš!“ Majú svojím spôsobom pravdu. Ale nie tak celkom.

Pre správne rozhodnutie je dôležité premyslieť si tri veci:
Na čo si požičiavam.
Aký typ pôžičky si beriem.
Aký je pomer môjho príjmu a splátky.

Veľa na tom záleží, pretože požičať si dnes peniaze je veľmi ľahké. Lákavé ponuky sú všade okolo nás. Drahého tovaru sú plné obchody. Stavajú sa nové a pekné byty i domy. Marketingové kampane finančných ústavov na nás útočia zo všetkých strán. Nie je problém si peniaze požičať a už vôbec nie je problém, za čo ich minúť. Poďme sa teda zamyslieť najskôr nad tým, na čo budeme úver potrebovať.

Na čo si požičiavam?

Sú veci, ktoré nutne k životu nepotrebujeme. Všeobecne do tejto kategórie patrí spotrebný tovar. Domáce kino je vec, bez ktorej sa zaobídeme a nie je vhodné si na naň požičiavať. Zostava za 3 tisíc na splátky urobí na chvíľu radosť, ale splácanie nás čaká nasledujúce tri roky. Po troch rokoch zistíme, že sme celkom zaplatili viac než 3 a pol tisíc a doma máme krám v hodnote niekoľkých stoviek. A z výkladu sa na nás smeje nový super systém za super cenu.

Ešte horšia situácia nastane pri kúpe dovolenky na splátky. „Kúpte teraz, plaťte potom“... podobné slogany používajú cestovné kancelárie pri predaji zájazdu. Užiť si skvelých štrnásť dní v exotickej destinácii je príjemná vec. Ale potom splácať dvanásť mesiacov niečo, čo už vlastne neexistuje? K tomu sa veľmi ťažko hľadá motivácia.

Všeobecne možno povedať, že dlhy na spotrebný tovar sú dlhy zlé. Úroky bývajú veľmi vysoké a hodnota obstaraných vecí veľmi rýchlo klesá.

Sú veci, bez ktorých sa žije len veľmi ťažko. Napríklad strecha nad hlavou. Či už je to byt alebo dom, tak je to vec, ktorú má zmysel obstarať na dlh. Pokiaľ budeme financovať bývanie pôžičkou s rozumným úrokom (najčastejšia je hypotéka) potom je to jeden z mála dobrých dlhov. Kúpime si rodinný dom za 70 tisíc a začneme splácať. Máme síce dlh, ale zároveň máme na strane aktív niečo hodnotného. V prípade zhoršenia našej ekonomickej situácie môže nehnuteľnosť predať a dlh splatiť. To pri dlhu na spotrebný tovar nejde, pretože hodnota tovaru je po roku násobne nižšia ako dlh. Naviac pri obstarávaní vlastného bývania šetríme na nájomnom.

Všeobecne možno povedať, že dlh na bývanie je dobrým dlhom.

Aký typ pôžičky si beriem?

Veľa záleží na výbere správneho typu pôžičky. Úroková sadzba sa pri jednotlivých produktoch veľmi líši. Môžeme si požičať peniaze za 5%, ale tiež za 30%. Poďme sa teda pozrieť, aké dlhy si dnes môžeme obstarať:

Hypotéka: 3 až 4%
Americká hypotéka: 7 až 10%
Spotrebiteľský úver: 10 až 15%
Kreditná karta: 10 až 30%
Kontokorent: 10 až 20%
Nebankové pôžičky: veľa a veľa desiatok, niekedy i stoviek percent

Ako je už na prvý pohľad vidieť, rozpätie sadzieb je veľmi vysoké a oplatí sa vybrať ten správny dlh. Pokiaľ si požičiame 10 tisíc na päť rokov, vrátime pri 7% úroku o 2 tisíc naviac. Pokiaľ si ale požičiame za 20% úrok, vrátime naviac 9 tisíc.

Podrobnosti o jednotlivých typoch úverov nájdete v článku „Typy úverov“

TIP pre Vás: Stiahnite si úrokovú kalkulačku a spočítajte si, koľko celkom splatíte z Vášho úveru.

Aký je pomer môjho príjmu a splátky?

Je veľmi dôležité, aby náš rodinný rozpočet nebol „nadoraz“. Splátky dlhov by nemali byť vyššie než 40% celkových príjmov. Zároveň platí, že čím vyšší je pomer príjmu a splátky, tým dôležitejšie je mať pripravené riešenie pre prípad výpadku príjmu v podobe poistky alebo krátkodobej rezervy. Ďalšie podrobnosti nájdete v článkoch „Vyznajte sa v poistení“ a „Typy rodinných rezerv“.

Záverom:

Ešte existuje jeden druh úveru, o ktorom sme zatiaľ nehovorili. Hovorí sa mu konsolidačný úver. Tento typ úveru slúži na zlúčenie niekoľkých dlhov do jedného. Spravidla sa zníži splátka tým, že sa zlé úvery zlúčia a natiahne sa doba splatnosti. Konsolidačný úver vyzerá veľmi lákavo, ale je veľmi nebezpečný. Podrobnostiam ku konsolidačnému úveru je venovaný samostatný článok. Pokiaľ by ste sa dostali do situácie, že ho budete potrebovať, preštudujte si tento článok veľmi starostlivo. Za nezvládnutým konsolidačným úverom je veľmi často exekútor.

Zadĺžiť sa je veľmi jednoduché. Zadlžujte sa len dobrými dlhmi. Dobrý dlh je ten, ktorý Vám pomáha bohatnúť. Nákup spotrebného tovaru na dlh nám k bohatstvu nepomôže. Zadĺžte sa hypotékou na získanie vlastného bývania, ale robte to s rozumom. Oplatí sa mať k tomu spracovaný finančný plán od profesionálneho finančného poradcu.





Tlačiť stránku

Sociálne siete




Dátum a sviatok

Jednoduchá hypotekárna kalkulačka

Zadajte akú chcete pôžičku, na koľko rokov,
pri akom úroku a kalkulačka spočíta mesačnú
platbu.


 


%

   

   

Počasie

Počasí

Hypotekárna kalkulačka

Zadajte akú chcete pôžičku, na koľko rokov,
pri akom úroku a kalkulačka spočíta mesačnú
platbu.


 

 

 
0%85 %100%

 


%

   

   

      © 2017 - Robert IVAN Reality a financie
Digitální obchodník
Zpět nahoru