Ceny nehnuteľností sú konečne normálne

Aká je v súčasnosti situácia na trhu s nehnuteľnosťami, pokiaľ ide o kúpu a predaj – prevažuje ponuka alebo dopyt?

V súčasnej dobe prevažuje ponuka nad dopytom. Teda, stále je bytov a domov na predaj viac než záujemcov, ktorí by ich chceli kupovať. Hovoríme tomu trh kupujúceho. Ten, kto má dnes peniaze, či už v hotovosti, alebo prostredníctvom úveru, si môže vyberať zo širokej ponuky nehnuteľností. Pred svetovou ekonomickou krízou to bolo naopak. Bol to trh predávajúceho. Kto vlastnil nehnuteľnosť, ten si mohol vyberať z mnohých záujemcov a tak tým pádom požadovať vyššiu cenu.  

  • Ako je to s aktuálnymi cenami nehnuteľností? Sú podľa vašich skúseností v porovnaní s minulými rokmi na vzostupe, klesajú alebo je zrejmá určitá stagnácia?

Často počúvam, bohužiaľ i od odborníkov, že sa ceny nehnuteľností v posledných rokoch prepadli vďaka kríze. Nie je to tak úplne pravda. Byt, ktorý si človek v roku 2004 kúpil za 1 milión, sa okolo roku 2008 vyšplhal do nezmyselnej výšky k dvom miliónom korún. Spôsobili to predovšetkým banky, ktoré požičiavali takmer komukoľvek akúkoľvek čiastku. A v posledných rokoch sa, po ekonomickom vytriezvení, len vrátili na svoju pôvodnú a reálnu trhovú cenu. Nejednalo sa teda o prepad cien nehnuteľností, je to len návrat k normálu.

Súčasné ceny nehnuteľností sú teda laicky povedané normálne. Čo sa predávajúcim pochopiteľne nepáči s ohľadom na umelo vyskrutkované ceny pred niekoľkými rokmi.

  • Oplatí sa teda dnes kupovať?

Áno, v súčasnej dobe sú ceny nehnuteľností skutočne zase normálne a v kombinácii s historicky najnižšími úrokovými sadzbami pri hypotekárnych úverov odporúčajú neotáľať s kúpou. Lepšia doba za posledných 15 rokov proste nebola.

Tlačiť stránku

Sociálne siete
Dátum a sviatok

Jednoduchá hypotekárna kalkulačka

Zadajte akú chcete pôžičku, na koľko rokov,
pri akom úroku a kalkulačka spočíta mesačnú
platbu.


 


%

   

   

Počasie

Počasí

Hypotekárna kalkulačka

Zadajte akú chcete pôžičku, na koľko rokov,
pri akom úroku a kalkulačka spočíta mesačnú
platbu.


 

 

 
0%85 %100%

 


%

   

   

      © 2017 - Robert IVAN Reality a financie
Digitální obchodník
Zpět nahoru